Arap Müziği Haberleri

İskenderiye Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde “Ümmü Gülsüm ve Türkiye” başlıklı konferanstan fotoğraflar..

 

* * * Yeni Bir Kitap * * *

MSGSÜ Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Uğur Küçükkaplan’ın “Arabesk Toplumsal ve Müzikal Bir Analiz” adlı kitabı, Ayrıntı yayınları, Sanat ve Kuram Dizisi içinde yayınlandı. Küçükkaplan, arabeskin her şeyden evvel, Cumhuriyet’in müzik politikalarının oluşturduğu iklimde geliştiğini ve farklı dönemlere bölünerek incelenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu önemli çalışmanın bir bölümü, “Mısır Sineması ve Arap Müziğinin Türkiye’nin Müzikal – Kültürel Ortamına Etkileri” başlığı ile genel bütün içinde ayrıca dikkati çekmektedir.

***www.haberler.mardinimiz.com’da Arap Müziği Yazıları***

Murat Özyıldırım’ın 28 Ocak 2013 tarihli “Hangi Arap Müziği?” başlıklı yazısını, aşağıdaki linke tıklayıp okuyabilirsiniz…

http://haberler.mardinimiz.com/yazar.asp?yaziID=2158

*** Yeni Bir CD ***

Sayın Hakan ULUĞ’un yeniden yorumuyla, Ümmügülsüm’ün meşhur ettiği, Muhammed Abdülvahab’ın ölümsüz bestesi ve Mısır’da tüm zamanların en iyi şarkısı olarak ünlenen “Inta Omry” TFM firması tarafından Ramazan ayının ilk haftasında piyasaya çıkarılıyor.

*HİSLER BULVARI DERGİSİ ÜMMÜGÜLSÜM TEMALI ÇIKIYOR!”

Editörlüğünü Fikret Eroğlu’nun yaptığı, üç ayda bir yayınlanan “Hisler Bulvarı Dergisi”, Ocak – Şubat – Mart 2011 dönemini kapsayan 36. sayısında Ümmügülsüm temalı olarak çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

DOĞUM GÜNÜNDE HAYATI VE ŞARKILARIYLA ÜMMÜGÜLSÜM

Mısırlı Mohamad Farghaly ve oğlu Mohamad Mohamad Farghaly ile Latif Bolat, Ümmügülsüm’den eserler seslendiriyor;

26 Nisan 2012 Perşembe Saat 15:00 Ulusal Kanal, Sahne Sanatları (Canlı yayın ve konser)

26 Nisan 2012 Perşembe Saat 18:00 Mısır Kültür Merkezi, 3. Levent (resepsiyon, belgesel gösterimi ve konser)

27 Nisan 2012 Cuma Saat 21.00: Gitar Cafe, Caferağa Mah. Sakızgülü Sk. Taranto Apt. No:7/1 Kadıköy – Istanbul. (tel.:216 348 60 55)

4 Mayıs 2012 Cuma Saat 19: 30  Murat Özyıldırım “Ümmügülsüm’ün Yaşam Öyküsü” ardından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Neval Mercan, Mısırlı Mohamad Farghaly ve oğlu Mohamad Mohamad Farghaly ile bestekarLatif Bolat, Ümmügülsüm’den eserler icra ediyor.